Opis
Guma guar jest naturalnie występującą substancją, zbudowaną przede wszystkim z węglowodanów.
Gumę guar pozyskuje się z bielma ziaren rośliny Cyamopsis tetragonoloba z rodziny bobowatych (Leguminosae), która rośnie przede wszystkim na terenach Indii i Pakistanu.
To substancja, która ma właściwości zagęszczające i stabilizujące. Ma postać proszku, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, tworząc lepkie roztwory.
Ze względu na to, że guma guar to błonnik rozpuszczalny, znajduje się w środkach zapobiegających zaparciom, pobudza wypróżnienia oraz łagodzi dolegliwości jelit związane z uchyłkowatością jelita grubego, chorobą Leśniowskiego-Crohna, zapaleniem jelita grubego i zespołem jelita drażliwego.
Guma guar jest także składnikiem suplementów diety, których zadaniem jest zmniejszanie apetytu, a przez to łatwiejsza kontrola masy ciała. Może spełniać taką rolę, gdyż w obecności wody pęcznieje, wypełniając przewód pokarmowy i spowalniając opróżnianie żołądka. Dzięki temu dochodzi do zmniejszenia apetytu i późniejszego odczuwania głodu.
W przemyśle spożywczym gumę guar stosuje się jako zagęszczacz. Wykorzystuje się ją do produkcji dżemów, galaretek, płatków zbożowych, kaszek, napojów gazowanych, niskokalorycznej i bezglutenowej żywności. Gumę guar używa się również do wypieku różnego rodzaju ciast i pieczywa. Doskonale nadaje się jako substancja wiążąca do wypieków bezglutenowych.
Jako dodatek do wypieków i deserów zalecane jest stosowanie 1g gumy na 100g produktu.
Wartość odżywcza w 100g:
– Wartość energetyczna: 2331 kJ / 559 kcal
– Tłuszcz: 0,5 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,0 g
– Węglowodany: 88 g,
w tym cukry: 1,0 g
– Białko: 4,0 g
– Sól: 3,4 g