Opis
Sok z wiśni jest korzystny dla naszego przewodu pokarmowego, żołądka, wątroby i trzustki. Kwasy owocowe, w które są w wiśniach wspomagają organizm w oczyszczaniu z substancji szkodliwych i niepożądanych, pobudzają przemianę materii. Pektyny ułatwiają wiązanie i wydalanie toksyn, a także obniżają poziom cholesterolu.
Wiśnie mają działanie przeciwbakteryjne, dezynfekują przewód pokarmowy i pobudzają wydzielanie soków trawiennych. Dzięki zawartości potasu i sodu, są moczopędne. Dlatego poleca się je pomocniczo w leczeniu schorzeń układu moczowego: zapaleniu pęcherza czy kamicy nerkowej.
Codzienne picie soku z wiśni pomaga na bezsenność i przyspiesza zasypianie.
Wiśnie zawierają pokaźną ilość przeciwutleniaczy, które chronią organizm m.in. przez nowotworami i procesem starzenia, gdyż neutralizują wolne rodniki. Wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego:
- antocyjany zwiększają elastyczność naczyń włosowatych oraz wzmacniają i odtruwają serce,
- korzystnie wpływają na produkcję krwinek czerwonych;
- zawierają potas, który usuwa z organizmu nadmiar soli i wpływa ochronnie na serce.
- zawierają witamine C, która uszczelnia naczynia krwionośne,
- zawierają błonnik (pektyny), który obniża poziom „złego” cholesterolu, a tym samym zmniejsza ryzyko chorób serca.
Wyniki licznych badań wskazują, że spożywanie wiśni obniża ryzyko ataku dny moczanowej. Wraz ze wzrostem spożycia wiśni (do trzech porcji w ciągu dwóch dni, przy czym porcję stanowiło 10 do 12 wiśni) notowano ciągłe zmniejszanie prawdopodobieństwa ataku choroby. Wiśnie mogą pomóc pacjentom z dną poprzez obniżenie poziomu kwasu moczowego.
Sok pasteryzowany, po otwarciu przechowywać w lodówce do 3 dni.